Z lásky k Šumavě a úcty k historii

Historie hotelu

Historie Hotelu Kašperk sahá do samého středověku. Původně hornická osada nebo spíše konglomerát hornických dvorců dává vzniku katolické osadě s názvem Reichenstein. Jako ve většině středověkých měst na uzemí s největší koncetrací obchodního života vzniká tržní náměstí s dominantní a renesanční radnicí.

Stále se zvyšující pohyb formanů a obchodníků po hradem střežené Zlaté stezce je hlavním impulsem k vybudování hostince. V těsném sousedství radnice, tehdy strategické poloze tak vznikají půdorysy nejstaršího hostince, dnešního Hotelu Kašperk.

Šumavské středověké stavení poskytující útočiště nejen obchondíkům se zlatem je zachováno až do roku 1909, kdy se z hostince stává svébytný hotel. Spolupráce s vídeňskou architektonickou školou značeně ovlivňuje vzhled velkorysé stavby a v Kašperských Horách vzniká jedna nejmodernějších staveb svého druhu na Šumavě.

Transformace zemského vlastenectví v nacionalismus a poválečné události silně zasahují i do života hotelu a jeho původní majitelé v roce 1946 opouštějí Kašperské Hory. I v tak silně německy vyprofilovaném městě jako byly tehdejší Kašperské Hory jazyk začíná dělit společnost a objekt tak připadá do majetku města.

Jediné, na čem záleží je nadšený a spokojený host, který se rád vrací

Do devadesátých let provozuje Hotel Kašperk společnost Jednota. Hotel slouží stále svému účelu jako zájezdní hotel, ubytovna pro školy v přírodě nebo jako ubytovna komunistického revolučního odborového hnutí (ROH). V té době, jak bylo zvykem, účel světí prostředky a necitlivé zásahy hotel dovedou až k samotné zkáze a jeho uzavření.

Až roce 2005 projíždí městem milovník Šumavy a osvícený současný majitel. Nebyla to tabule s nápisem „na prodej“, která jej zaujala, ale především architektura a kouzlo domu jako takového. S velkým usílím a obrovskou investicí z vlastních prostředků dostává Hotel Kašperk svou původní secesní podobu. Díky velmi citlivé a rozsáhlé rekonstrukci si tak můžete v jednom z nejkomfortnějších hotelů na celé Šumavě zavzpomínat na doby dávno minulé a svůj šumavský pobyt v Hotelu Kašperk prožít dnes i Vy.

Nezmeškejte žádnou novinku v Hotelu Kašperk.
Zaregistrujte se pro odběr aktuálních informací do Vaší e-mailové schránky.


Stiskem tlačítka „Odeslat“ souhlasím se zpracováním své e-mailové adresy za účelem zasílání obchodních sdělení o produktech, službách a akcích společnosti HYALIT spol. s r.o.
Více informací o rozsahu a způsobu zpracování osobního údaje (e-mailové adresy) za shora uvedeným účelem naleznete ZDE
Captcha