Město Kašperské Hory

Kašperské Hory jsou šumavským městem s bohatou historií. Toto horské středisko je centrem celoroční turistiky a rozkládá se v blízkosti horního toku zlatonosné řeky Otavy. Nad městem se tyčí známá dominanta kraje – Hrad Kašperk vystavěný z rozkazu Karla IV. k ostraze zemské hranice, obchodní stezky a zlato rudných dolů. Město Kašperské Hory leží v v Plzeňském kraji v nadmořské výšce 730m a žije zde téměř 1600 obyvatel. Okouzlí vás malebné náměstí se středověkými domy. V jeho mírně svažujícím se terénu najdete dominantní kostel sv. Markéty, barokní radnici s informačních střediskem, městské kino, obchůdky se suvenýry, kavárny, restaurace, ubytovací zařízení i kamennou kašnu ukrytou pod korunami stromů. Historii a život na staré Šumavě vám připomene Muzeum Šumavy. Muzeum historických motocyklů nabízí návštěvníkovi úžasnou podívanou na ojedinělé exponáty v Evropě. Ukázky regionální lidové tvorby hraček naleznete v Expozici české hračky.

KOSTEL SV. MARKÉTY
Pokud se nacházíte u nás v Kašperských Horách a jste milovníky gotických staveb, neměli byste opominout návštěvu kostela sv. Markéty. Jedná se o trojlodní gotickou baziliku, která byla vybudována v polovině 14. století. Ukrývá v sobě především barokní interiér z 18. století a krásné vyřezávané lavice a oltář od místních řezbářů. Je zde umístěný Kohoutí kříž zvaný též Kříž Arma Christi, který znázorňuje nástroje Kristova umučení. Původně pochází z nedaleké vesničky Nicov.

BUDOVA RADNICE
,,Jistojistě'' doporučujeme navštívit jednu z dominant Kašperského náměstí, již zmiňovanou radnici. Původní objekt si v roce 1539 koupil tehdejší zástavní držitel hradu Kašperku Jiří z Lokšan. Dnešní renesančně barokní budova radnice se skládá ze dvou kamenných patrových domů z 15. století.

KAŠPERSKOHORSKÝ BETLÉM
V rámci návštěvy radnice si nenechte ujít pohled na největší skříňový Betlém v Čechách, který je dalším unikátem radnice. Tento ručně vyřezávaný a malovaný skvost, je stejně tak, jako vyřezávané lavice a oltář v kostele sv. Markéty dílem místních řezbářů. Betlém je umístěn ve výstavní síni a vidět jej můžete po celý rok.

MUZEUM A GALERIE ŠUMAVY
V muzeu Šumavy můžete objevit jeden z nejcennějších exponátů, a to soubor pozdně gotických plastik z přelomu 15. - 16. století. Kolekce šumavského skla se secesními vázami. V historické expozici narazíte na zachované památky ze zemědělství, dřevařství, zlato rudného hornictví a mnoho dalších. Zvláštností jsou obzvláště památky těžby a zpracování zlata, výroby dřevěného drátu nebo lidového betlémářství.

MUZEUM HISTORICKÝCH MOTOCYKLŮ A HRAČEK
Expozice motocyklů.
Nejen milovníci motocyklů a jízdních kol si v Kašperských Horách přijdou na své. Místní soukromá sbírka motocyklů a jízdních kol patří mezi jednu z největších expozic historických motocyklů v České republice. (Několik ukázek motocyklů jste mohli shlédnout v oblíbeném seriálu Policie Modrava.) Je zde mnoho světových unikátů, často dochovaných v jediném exempláři. Sbírka je doplněna i kolekcí historických jízdních kol. Nechybí ani vysoké jízdní kolo firmy Kohout z roku 1870. Muzeum je umístěno v atypickém prostoru staré půdy s výškou krovu až 14,5 m, kde zároveň můžete s údivem obdivovat práci starých šumavských tesařů.
Expozice hraček.
V kouzelných půdních prostorech byste neměli vynechat soukromou sbírku expozici hraček. Je zde kolem tisíce exponátů, mezi kterými naleznete pokojíčky pro panenky, auta, vláčky, loutková divadla, samostatné loutky a sbírku plechových i plastových modelů traktorů Zetor.

Externí odkaz

Nezmeškejte žádnou novinku v Hotelu Kašperk.
Zaregistrujte se pro odběr aktuálních informací do Vaší e-mailové schránky.


Stiskem tlačítka „Odeslat“ souhlasím se zpracováním své e-mailové adresy za účelem zasílání obchodních sdělení o produktech, službách a akcích společnosti HYALIT spol. s r.o.
Více informací o rozsahu a způsobu zpracování osobního údaje (e-mailové adresy) za shora uvedeným účelem naleznete ZDE
Captcha